A gyzelem rhullma
1 / A D-nap
A D-nappal, 1944. jnius 6-val vget rtek a trtnelem legnagyobb szabs partraszll hadmveletnek hossz hnapokon t tart elkszletei. A D-napra virrad jszakn a konvojok hatalmas seregei s ksr hajik az ellensg tudta nlkl megindultak az aknamezkn t vgott csatornkon a Wight-szigettl a normandiai partok fel. A RAF nehzbombzi tezer-ktszz tonnnyi bombt dobtak le a betonllsokba teleptett ellensges partvdelmi tegekre. Hajnalhasadskor az Egyeslt llamok lgiereje lpett a sznre s tmadta az ellensg egyb partvdelmi llsait, majd a kzepes bombzkon s a vadszbombzkon volt a sor. Jnius 6-n huszonngy ra alatt a szvetsges replk tbb mint 14 600 bevetsben vettek rszt. Lgi flnynket mi sem mutatja jobban, mint hogy az ellensg a partraszlls vezetben alig szz nappali bevetsre volt kpes. jfl utn hrom lgi szllts hadosztly rt fldet a tlparton: a 6. brit lgi szllts hadosztlynak Caentl szakkeletre kellett hdfllst elfoglalnia a folyn tl a vros s a tenger kztt, kt amerikai lgi szllts hadosztlynak pedig Carentantl szakra tmogatnia kellett a partraszllst s feltartztatnia a Cotentin-flszigetre tart ellensges tartalk elretrst. Helyenknt a lgi szllts hadosztlyok a tervezettnl nagyobb terletre szrdtak szt, de a kitztt clt valamennyien elrtk. Amikor a kis s nagy hajk hajnaltjban kezdtek csatasorba rendezdni a tmads eltt, a hadszntr valsggal dszszemlre emlkeztetett. Egy ellensges torpednaszd-tmads elsllyesztett egy norvg rombolt, ezenkvl azonban hajink nem tkztek ellenllsba. St a parti tegek meg a haditengerszeti tzrsgi elksztsre is csupn rendszertelen s pontatlan tzzel vlaszoltak. A taktikai meglepets terve vitathatatlan sikerrel jrt. A ktlt jrmvek s a csapatszllt hajk gyalogsggal, harckocsikkal, njr tzrsggel, sokfle fegyverrel s a part menti akadlyok eltvoltsra kikpzett mszaki alakulatokkal mind rajokba rendezdtek s a part fel tartottak. A hajk fedlzetn ott voltak az sz DD-harckocsik is: ez volt az els nagyszabs harci bevetsk. Az elz napi vihar utn mg haragos volt a tenger, s partraszlls kzben j nhny sz harckocsi odaveszett.
A rombolk s a partraszll jrmvekre szerelt gy- s raktategek ssztzet nyitottak a partvdelmi llsokra, a nylt tengerrl pedig a csatahajk s a cirklk lvegei fogtk le a vd tegek tzt. Egszen amg az els partraszll jrmvek msfl kilomterre meg nem kzeltettk a partot, a szrazfldi ellenlls csekly volt, akkor azonban hevesebb vlt az aknavetk s a gppuskk tze. A hullmvers s a vz alatti akadlyok s aknk miatt veszedelmes vllalkozs volt a partraszlls, sok haj tnkre is ment, miutn partra tette csapatait, de az elretrs folytatdott.
A gyalogsg nyomban a partraszlls utn gyorsan trt clja fel, s egy helyet kivve mindentt j temben haladt elre. Bayeux-tl szakra, az Omaha partszakaszon az V. amerikai hadtest heves ellenllsba tkztt. Szerencstlen vletlen folytn az ellensges vdelmi llsokat itt egy nem sokkal elbb feltlttt s riadkszltsgbe helyezett nmet hadosztly vette t. Szvetsgeseink csak egsz napon t tart igen heves harc rn tudlak megkapaszkodni, s csak hetedikn, tbb ezer fs vesztesg rn indulhattak meg a szrazfld belseje fel. Ha nem sikerlt is minden kitztt clt elrnnk, s ha Caenban szilrdan tartotta is magt az ellensg, a hadvezets vgl is kielgtnek minstette a tmads els kt napjnak eredmnyeit.
A Vizcayai-blbl nmet tengeralattjrk tmege indult el, s vllalva a kockzatot a felsznen haladt nagy sebessggel, hogy megakassza a partraszllst. De tmadsuk nem rt kszletlenl bennnket. A Csatorna nyugati bejratt szmos replgp rizte, s ez vdelmi rendszernknek mg csak az els vonala volt. Mgtte a haditengerszet eri fedeztk a partraszlls nyugati szrnyt. A nmet tengeralattjrk teht nagy erej vdelembe tkztek s rajta is vesztettek. A sorsdnt els ngy napon replgpeink hatot elsllyesztettek kzlk, tovbbi hatot pedig megrongltak. A partraszllsban rszt vev konvojok meg sem reztk a tmadst, s zavartalanul, elhanyagolhat vesztesgekkel haladtak tovbb cljuk fel. Ettl kezdve a tengeralattjrk mr vatosabban bocstkoztak harcba, de nem tbb sikerrel.
Jnius 6-an dlben azzal a krssel fordultam az alshzhoz, hogy ,,hivatalosan is vegyen tudomst a hrrl, hogy az Alexander tbornok parancsnoksga alatt harcol szvetsges seregek felszabadtottk Rmt”. A hr mar az elz este nyilvnossgra kerlt. Mindenki tudott mr arrl is, hogy megkezddtt a franciaorszgi partraszlls, s emiatt nagy volt az izgalom az alshzban. n mindamellett j tz percen t beszltem az olaszorszgi hadjratrl s mltattam az ott harcol szvetsges seregek rdemeit. Miutn gy egy kicsit knpadra vontam a kpviselket, ekkppen folytattam:
Kzlnm kell a hzzal tovbb, hogy a mra virrad jszaka s a kora hajnali rkban nagyszabs partraszllsok sorozata kezddtt az eurpai kontinensen. A felszabadt tmads szntere ezttal a francia partvidk. Tbb ngyegyezer nagyobb s tbb ezer kisebb hajbl ll hatalmas hajhad kelt t a Csatornn. Az ellensges vonalak mgtt nagy ltszm lgi szllts alakulatok indtottak sikeres hadmveleteket, s a partraszlls a tengerpart szmos pontjn most is folyik. A parti tegek javt sikerlt elnmtanunk. A tengeri akadlyok a vrtnl kisebb nehzsget okoztak. Az angol-amerikai szvetsges csapatok hadmveleteit tizenegyezer lvonalbeli replgp tmogatja, s a lgiflotta a csata szksgletei szerint vehet ignybe. Rszletekbe termszetesen nem bocstkozhatom. Az arcvonalrl gyors egymsutnban rkeznek a jelentsek. Ez idig a rszt vev csapatok parancsnokai azt jelentettk, hogy minden a terv szerint alakul. Mghozz micsoda terv szerint! A hatalmas vllalkozs ktsgkvl a legbonyolultabb s legnehezebb hadmvelet, amelyet valaha is vgrehajtottak. Szmtsba kellett vennnk az raplyt, a szelet, a hullmzst, a lgi s tengeri lttvolsgot, a lehet legszorosabb sszhangba kellett hoznunk a szrazfldi, a lgi- s a tengeri erk tevkenysgt. Mindekzben olyan krlmnyekkel is szmot kellett s kell vetnnk, amelyek nem mind lthatk elre.
Mris joggal remlhetjk, hogy sikerl a taktikai meglepets, s hogy a harcok mg egy sor tovbbi meglepetst tartogatnak az ellensgnek. A most megkezdett tmads mrete s hevessge hossz heteken t egyre tovbb n majd, de a hadmveletek vrhat menetrl most nem bocstkozom tallgatsokba. Egyvalamit azonban mris kzlhetek: a szvetsges seregek tkletes egysgben cselekszenek. Fegyverbartsgban lnk amerikai bartainkkal. Eisenhower tbornok, a fparancsnok, akrcsak helyettesei, valamint Montgomery tbornok, az expedcis hader parancsnoka teljes bizalmunkat lvezi. Szemlyes tapasztalatbl mondhatom, hogy az elmlt napokban hajra szll csapataink elszntsga s harci szelleme felemel lmnyt nyjtott. Felszerelsben, tudomnyos felkszlsben s elreltsban minden tlnk telhett megtettnk, s tisztikarunk, valamint az Egyeslt llamok s Britannia kormnya a legeltkltebben munklkodik tovbb az j, hatalmas front megnyitsn.
Aznap dlutn mr gy lttam, hogy beszmolhatok Sztlinnak is:
A miniszterelnk Sztlin marsallnak 1944. jn. 6.
Minden jl kezddtt. Az aknkat, az akadlyokat s a parti tegeket mr java rszben lekzdttk. Nagy arnyokban s igen eredmnyesen vetettnk be ejternys csapatokat. A gyalogsg partraszllsa gyorsan halad, sok harckocsi s njr lveg mr a parton van.
Az idjrsi kiltsok elviselhetk, javul tendencit mutatnak.1
A vlasz nem vratott magra sokig, s rendkvl fontos j hrt is tartalmazott:
Sztlin marsall a miniszterelnknek 1944. jn. 6.
Az “Overlord” hadmvelet kezdetnek sikerrl szl rtestst megkaptam. Ez a hadmvelet mindannyiunkat megrvendeztet, s tovbbi sikerekre nyjt remnyt.
A szovjet csapatok nyri tmadsa a teherni konferencin ltrejtt egyezmnynek megfelelen jnius kzepn kezddik az egyik fontos frontszakaszon. A szovjet csapatok ltalnos tmadsa szakaszonknt fog kibontakozni a hadseregek egyms utn kvetkez tmadsba lendlse tjn. A tmad hadmveletek jnius vgn s jlius folyamn a szovjet csapatok ltalnos tmadsba csapnak majd t.
1 zenetvlts..., id. kiad. I. 269.
396 397
Nem fogom elmulasztani, hogy idejben tjkoztassam nt a tmad hadmveletek menetrl. 1
Amikor ez a tvirat megrkezett, ppen rszletes beszmolt kszltem kldeni Sztlinnak a partraszlls menetrl.
A miniszterelnk Sztlin marsallnak 1944. jn. 7.
1/… Az “Overlord” tekintetben teljes mrtkben meg vagyok elgedve a ma, jnius 7-n dlig kialakult helyzettel. Csak egyetlen parti krzetben voltak komoly nehzsgek, ahol amerikaiak szlltak partra, de mr itt is megszntek. Az ellensg htban, a szrnyakon szerencssen fldet rtek a hszezer fnyi ejternys csapatok, s minden egysgk kapcsolatot teremtett a tenger fell partra szllt amerikai s brit csapatokkal. Vesztesgeink cseklyek. Mintegy tzezer ember elvesztsvel szmoltunk. Remljk, ma estig a parton lesz a negyedmilli ember nagyobbik rsze, specilis hajkkal partra tett vagy sajt szerkezetkkel, szva partot rt jelent szm pnclos erkkel (harckocsikkal) egytt. Ez utbbi harckocsitpusban klnsen az amerikai frontszakaszon meglehetsen jelents vesztesgeket szenvedtnk annak kvetkeztben, hogy a hullmok felbortottk ezeket az sz harckocsikat. Most ers ellentmadsok vrhatk, de szmtunk pnclos flnykre, no meg termszetesen lgi flnykre, valahnyszor felhtlen lesz az g.
2/ Tegnap ks este tankcsatra kerlt sor Caen kzelben a mi frissen partra szllt pnclos erink s az ellensg 21. pnclgrntos-hadosztlynak tven harckocsija kzt, amelynek eredmnyekppen az ellensg megfutamodott, s otthagyta a csatamezt. Most akciba lp a brit 7. pncloshadosztly, s nhny nap alatt felttlenl megszerzi neknk a flnyt. Arrl van sz, hogy mekkora ert tudnak bevetni ellennk a kvetkez hten. Az idjrs a Csatorna krzetben, gy ltszik, nem akadlyozza majd partraszllsunk folytatst. Valjban az idjrs biztatbbnak ltszik, mint azeltt. A parancsnokok mind meg vannak elgedve, mert a csapatok partra ttele valjban jobban ment, mint vrtuk.
3/ Klnsen bizalmas. gy tervezzk, hogy igen rvid id alatt kt nagy elregyrtott kiktt rendeznk be a Szajna torkolatnak szles blben. Ezekhez a kiktkhz hasonlt mg nem ltott a vilg.
1 zenetvlts..., id. kiad. I. 270.
Nagy cenjrk is kirakodhatnak majd itt, s a sok kikthelyen keresztl utnptlst juttathatunk el a harcol csapatokhoz. Ez az ellensg szmra teljesen vratlanul trtnik majd, s lehetv teszi, hogy az idjrsi viszonyoktl fggetlenl igen jelents kszleteket halmozzunk fel. Remljk, hogy a hadmveletek sorn hamarosan elfoglaljuk Cherbourg-t.
4/ Msfell az ellensg gyorsan s nagymrtkben sszpontostja majd erit, s a harc elkeseredett lesz, arnyai pedig egyre nvekedni fognak. Vltozatlanul remljk, hogy a D+30. idpontig mintegy huszont hadosztlyt vethetnk be, segdcsapataikkal egytt, amikor is frontunk mindkt szrnya a tengerre fog tmaszkodni, s a frontnak legalbb hrom j kiktje lesz: Cherbourg s a kt elre gyrtott kikt. Ezt a frontot llandan elltjuk majd utnptlssal, s egyre szlesteni fogjuk, s remljk, hogy ksbb hozzkapcsolhatjuk a Bresti-flszigetet. De mindez fgg a hbor vletlenszersgeitl, amelyeket n, Sztlin marsall, olyan jl ismer.
5/ Remljk. hogy ez a sikeres partraszlls s a rmai gyzelem, amelynek gymlcseit mg be kell gyjtennk az elvgott hun hadosztlyoktl, megrvendezteti az nk vitz katonit, mindazon terhek utn, amelyek rjuk nehezedtek, s amelyeket az nk orszgnak hatrain tl senki nem rzett t jobban, mint n.
6/ A fentebb elmondottak lediktlsa utn kaptam meg az ,,Overlord” sikeres kezdetrl szl zenett, amelyben a szovjet csapatok nyri tmadsairl r. Szvlyesen ksznm. Remlem, figyelembe veszi. hogy mi soha egyetlen krdst sem tettnk fel nknek. mert teljesen megbzunk nben, az nk npben s az nk csapataiban.1
Sztlin ezt vlaszolta:
Sztlin marsall a miniszterelnknek 1944. jn. 9.
Jnius 7-i zenett, amelyben az ,,Overlord” hadmvelet sikeres kibontakozsrl rtest, megkaptam. Mindannyian kszntjk nt s a btor brit s amerikai csapatokat, s szvbl kvnunk tovbbi sikereket.
1 zenetvlts..., id. kiad. I. 270-272.
A szovjet csapatok nyri tmadsnak elkszletei befejezshez kzelednek. Holnap, jnius l0-n kezddik nyri tmadsunk els szakasza a leningrdi fronton.1
[…]
Lssuk most, mai ismereteink szerint, az ellensg felkszlst s terveit. A Nmetalfldtl a Vizcayai-blig, onnan pedig a dl-franciaorszgi partvidkig terjed atlanti fal fparancsnoka Rundstedt tbornagy volt, s hatvan hadosztly llt a rendelkezsrc. Alatta Rommel tartotta a Hollanditl a Loire-ig terjed partszakaszt. 15. hadserege tizenkilenc hadosztllyal Calais s Boulogne trsget vdte, 7. hadseregnek kilenc gyalog- s egy pncloshadosztlya pedig Normandiban llomsozott. Az egsz nyugati frontnak tz pncloshadosztly llt rendelkezsre, s ezek Belgiumtl Bordeaux-ig elszrva helyezkedtek el. Milyen klns is, hogy a nmetek, most, hogy vdekezsre knyszerltek, ugyanazt a hibt kvettk el, mint 1940-ben a francik, vagyis szttagoltk az ellentmadsra alkalmas legersebb fegyverket!
Amikor janur vgn Rommel tvette j posztjt, elgtelennek tallta a vdelmi intzkedseket, s energikus fellpsvel sokat javtott rajtuk. A partvidk mentn krkrs vdelemre alkalmas betonerdtmnyek sorakoztak, tovbb, elssorban a magas vzlls szintje alatt, sem aknamezk s klnfle akadlyok pltek ki. Beptett lvegek nztek a tenger fel, s tbori tzrsg fedezte a partot. Nem plt ki ugyan sszefgg msodik vdelmi vonal, a htorszg falvait azonban alaposan megerdtettk. Rommel elgedetlen volt az elrt eredmnnyel, s ha tbb id ll rendelkezsre, megneheztette volna a dolgunkat. A levegbl s a tengerrl indtott bombatmadsaink nem sok betonerdtmnyt romboltak le, zavart okoztak azonban a vdelemben, amelynek cskkentettk tzerejt, s a radarrendszerben is.
A nmetek riasztrendszert teljesen megbntottuk. Calais-tl Guernsey-ig a nmetek legalbb szzhsz nagy radarberendezst lltottak fel, hogy feldertsk konvojainkat s irnytsk a parti tegeket. A radarokat negyvenht llomsra csoportostottk. Valamennyit felfedeztk s raktakilv replgpeinkkel oly sikeres tmadsokat intztnk ellenk, hogy a D-nap elestjn mr egyhatoduk sem volt mkdkpes.
1zenetvlts.... id. kiad. I. 272.
Ami hasznlhat maradt kzlk, azt az ,,Ablak” nven ismert sztaniolcskokkal vezettk flre: a cskokkal egy Fcamp-tl keletre tart konvojt szimulltunk, s gy eltereltk a radarok figyelmt az igazi partraszllsrl. […]
Valban figyelemre mlt teljestmny volt, hogy az ellensget meglepte a tmads ideje s helye. A nmet fparancsnoksg gy rteslt, hogy aznap tlsgosan viharos lesz a tenger, s partraszll hadmvelet nem jhet szmtsba, radsul a lgi felderts sem jelentette, hogy a brit partok mentn tbb ezer haj sszevonsa folyik. Jnius 5-en reggel Rommel elhagyta fhadiszllst, hogy ltogatst tegyen a Berchtesgadenben idz Hitlernl,1 s amikor megindult a tmads, Nmetorszgban tartzkodott. Korbban a nmetek sokat vitatkoztak arrl, vajon melyik fronton indtjk meg a szvetsgesek a tmadst. Rundstedt mindvgig arra szmtott, hogy a ftmadst a Doveri-szoroson keresztl indtjk meg, mert ez a legrvidebb tengeri tvonal s ez a partszakasz esik a legkzelebb Nmetorszg szvhez. Rommel hossz ideig egyetrtett vele. Hitler s trzse azonban olyan jelentseket kaphattak, amelyek azt lltottk, hogy Normandia lesz a f hadszntr. A bizonytalansg mg a partraszlls utn is tovbb tartott. Hitler egy teljes, dnten fontos napot vesztett, mire rsznta magt, hogy a kt legkzelebbi pncloshadosztllyal megerstse a frontot. A nmet hrszerzs alaposan tlbecslte az Angliban rendelkezsre ll hadosztlyok s csapatszlltsra alkalmas hajk szmt. Adatai szerint erforrsainkbl bven telt volna mg egy nagyszabs partraszllsra, elkpzelhetnek tartottk teht, hogy Normandia csak egy elzetes s msodrend hadszntr. Jnius 19-n Rommel azt jelentette von Rundstedtnek, hogy ,,...nagyszabs partraszlls vrhat a Csatorna mentn hzd arcvonalon a Gris-Nez-fok kt oldaln vagy a Somme s Le Harve kztt”,2 s ezt a figyelmeztetst egy httel ksbb is megismtelte. gy teht csak jlius harmadik hetben, vagyis a D-nap utn hat httel irnytottak tartalk erket a Doveri-szoros partjn llomsoz 15. hadsereg soraibl dlre, a csata sznterre. A D-nap eltt s utn letbe lptetett megtveszt intzkedseinkkel ppen effle zavart kvntunk elidzni. Csodlatos volt a siker, s nagyon nagy hatst gyakorolt a csata kimenetelre.
1 Churchill tved. Rommel jnius 4-n, vasrnap reggel csaldi ltogatsra utazott haza az Ulm melletti Herrlingenbe.
2 Chester Wilmot: The Struggle for Europe. New York—London, 1952. 318.
Jnius 10-n Montgomery tbornok azt jelentette, hogy elgg biztosan megvetette mr a lbt a tlparton, s ksz fogadni ltogatsomat. gy ht Smuts, Brooke, Marshall tbornok s King tengernagy trsasgban felszlltam klnvonatomra s elindultam Portsmouthba. A hrom amerikai vezrkari fnk mr jnius 8-n Londonba replt, hogy kznl legyen, ha srgs s fontos katonai dntst kellene hozni. Portsmouthban egy brit s egy amerikai rombol vrt rnk. Smutsot, Brooke-ot s engem az elbbi, Marshall tbornokot, King tengernagyot s munkatrsaikat pedig az utbbi vette fedlzetre, majd ki-ki baj nlkl megrkezett a maga frontszakaszra. Ahogy partraszll jrmvnkbl kikecmeregtnk, a tengerparton Montgomery magabiztos mosollyal dvzlt. Serege mr tz-tizenkt kilomterre hatolt be a szrazfld belsejbe. A tzrsgi tz s a harci tevkenysg elhanyagolhat volt, az id pomps. thajtottunk cseklyke, de termkeny normandiai birtokunkon. Kellemes ltvnyt nyjtott a ds vidk. A mezket a napfnyben stkrez vagy knyelmesen ballag vrs-fehr foltos tehenek leptk el. A szemltomst vidm s jl tpllt helybeliek lelkesen integettek az t mentn. Montgomery a tengerparttl vagy nyolc kilomternyire egy pzsittal s tavacskkkal vezett kastlyban rendezte be fhadiszllst. Az ellensg fel nz storban kltttk el az ebdet. A tbornok ugyancsak vidm hangulatban volt. Megkrdeztem, milyen messze vagyunk az arcvonaltl. Azt mondta, hogy t kilomternyire. Erre azt krdeztem, sikerlt-e sszefgg arcvonalat kiptenie. ,,Nem” — felelte. ,,Mi szavatolja akkor — krdeztem —, hogy egy portyz nmet pnclososztag nem tr rnk ebd kzben?” Azt mondta, nem hiszi, hogy tartanunk kellene tle. Trzstisztjeitl megtudtam, hogy az elz jszaka heves bombatmads rte a kastlyt; valban j nhny tlcsr ktelenkedett krltte. Kzltem vele, hogy tl sokat kockztat, ha ez a merszsg szoksv vlik. Egyszer-egyszer, rvid idre minden megengedhet, de a szoks, az ismtls hbor idejn, ha csak lehet, kerlend. Kt nappal ksbb odbb is kltztt, igaz, hogy kzben is, a trzse is kapott mg egy adaggal.
Minden rendben volt, harcoknak nhny lgiriadtl s a lgvdelmi lvegek robajtl eltekintve semmi jele. Keresztl-kasul bejrtuk szk hdfllsunkat. Klnsen nagy rdekldssel szemlltem meg Port-en-Bessin, Courseulles s Ouistreham helyi forgalomra ptett kiktjt. A nagy tkels terveiben nemigen vettk szmtsba ezeket a kis kiktket. Igen rtkes szerzemnynek bizonyultak azonban, s csakhamar napi ktezer tonna rakomnyt tudtak fogadni. Ezek a mr ismert, kellemes tnyek jrtak a fejemben, mikzben hol autn, hol gyalog bejrtuk friss hdtsunk rdekes, de bizony nagyon is szks terlett.
Smuts s Brooke trsasgban a Kelvin romboln indultam haza. Ott volt a fedlzeten Vian tengernagy: volt az arromanches-i kikt vdelmre rendelt hajrajok s knny jrmvek parancsnoka. Azt javasolta, tekintsk meg, hogyan lvik a brit balszrnyat fedez csatahajink s cirklink a nmetek hadllsait. Elhaladtunk ht a tizennyolc kilomter tvolsgbl tzel kt csatahaj kztt, majd a mintegy tizenhrom kilomterrl tzel cirklk kztt is, s csakhamar hat-ht kilomternyire talltuk magunkat a sr erdvel bortott partvidktl. Hajink komtosan s folyamatosan lttk a partvidket, de az ellensg nem viszonozta a tzet. Amikor ppen visszafordultunk volna, gy szltam Vianhoz: ,,Ha mr ilyen kzel vagyunk, mirt ne prklnnk mi is oda nekik, mieltt hazatrnnk?” ,,Mris” — felelte, s egy-kt perc mlva valamennyi lvegnk tzet nyitott a csendbe burkolz partvidkre. Termszetesen jval az ellensges tzrsg hattvolsgn bell voltunk, s mihelyt elstttk gyinkat, Vian elrendelte, hogy a rombol forduljon meg s teljes sebessggel tvolodjk el a parttl. Csakhamar tl is voltunk a veszlyen, s ismt thajztunk a cirklk, majd a csatahajk vonaln. Sem azeltt, sem azta nem voltam olyankor felsge valamely hajjnak fedlzetn, amikor ppen ,,vadul” tzelt, ha ugyan ez a helyes kifejezs. A tengernagyot csodltam sportos vllalkoz szellemrt. Smuts is el volt ragadtatva. A Portsmouthba vezet ngyrs ton az igazak lmt aludtam. Egy sz, mint szz, igazn rdekfeszt s lvezetes nap volt.
Mihelyt idt tudtam szaktani r, ismt tjkoztattam a fejlemnyekrl kt nagy trsamat.
A miniszterelnk Sztlin marsallnak 1944. jn. 14.
…Htfn, mint n az jsgokbl taln mr tudja is, megltogattam a brit frontszakaszt. A harcok sznet nlkl folynak, akkor is tizenngy hadosztlyunk volt harcban a mintegy szzhsz kilomteres fronton. Velk szemben az ellensgnek tizenhrom hadosztlya ll, de ezek korntsem olyan ersek, mint a mieink. Az ellensg sietve erstseket vet be a htorszgbl, de mi, vlemnynk szerint, a tengeren jval gyorsabban szlltjuk az erdtst. Csodlatos ltvnyt nyjt a part mentn csaknem nyolcvan kilomterre terjed hajvros, amely a jelek szerint biztonsgban van a lgitmadsoktl, st az egszen kzel llkod tengeralattjrktl is. Remljk, hogy bekertjk Caent, s ott esetleg foglyokat is ejtnk. A foglyok szma kt nappal ezeltt tizenhromezer volt, ami tbb, mint amennyi vesztesget addig elesettekben s sebesltekben szenvedtnk. Ezrt elmondhatjuk. hogy az ellensg csaknem mg egyszer annyi vesztesget szenvedett, mint mi, noha mi az egsz id alatt tmadtunk. A tegnapi nap folyamn az elrehalads teljesen kielgt volt, br az ellensg ellenllsa a stratgiai tartalkok bevetsnek arnyban ersdik. Egszen valsznnek tarom az tkzet olyan arnyv fejlesztst, hogy jniusban sjlusban mindkt fl rszrl krlbell egymilli ember vesz majd benne rszt. Szmtsunk szerit augusztus kzepre ktmilli embernk lesz ott.
Kvnok nknek minden jt, s sok sikert Karliban.1
Ugyanaznap az Elnknek tbbfle dologrl is rtam, egyebek kztt de Gaulle franciaorszgi ltogatsrl is, amelyet gy szerveztem meg, hogy elzleg nem krtem ki Roosevelt vlemnyt. gy folytattam:
Htfn remek napot tltttem a tengerparton s valamivel beljebb. Hatalmas tmeg haj sorakozik a part mentn, tbb mint nyolcvan kilomternyi hosszsgban. A mestersges kiktk egyre jobban vdik ket az idjrs viszontagsgai ellen. Szinte valamennyi alkotrszk tkletesen bevlt. s csakhamar megbzhat menedket nyjtanak majd rossz id esetre. Lgi- s tengeralattjr-elhrt ernk lthatan igen megbzhat oltalmat nyjt bajainknak. Szorgalmas munkval tlttt nap utn rombolnkkal megkzeltettk a hunokat s odacsrdtettnk nekik egyet, vlaszra azonban nem mltattak, pedig csak t kilomternyire voltunk tlk.
Marshall s King velem egytt trt vissza vonaton. Nagyon megnyugtatta ket, amit az amerikai oldalon tapasztaltak, s Marshall kedves hang tviratot kanyartott Mountbattennek arrl, hogy milyen sok j tengeri jrm ksznhet az szervez munkjnak, s milyen nagy hasznukat vettk. Egyik rgebbi tviratban n az ,,elkpeszt’ kifejezst hasznlta. Meg kell mondanom, csakis ez a sz illik mindarra, amit szemlyesen tapasztaltam, s gy hiszem, ezzel az n tisztjei is egyetrtennek. A szllts olyan csodlatosan simn megy, hogy hborban mg sosem lttunk ehhez hasonlt. De azrt sok mg a tennivalnk, s azt hiszem, tbb katonra lesz szksg. Olyan csata van kibontakozban, amelyben j egymillis seregek llnak majd egymssal szemben. A vezrkari fnkk most azt fontolgatjk, hogyan oszthatnnk el legjobban erinket a Fldkzi-tenger s az ,,Overlord” kztt.
Brcsak n is itt lehetne!
A normandiai partraszlls 1944.06.06.
Az 1944.jnius 6-n indtott Operation: Overlord a mai napig egyedlll fejezete az egyetemes hadtrtnelemnek: sem eltte, sem utna nem volt plda hasonlan mersz s tgondolt, sszehangolt s tfog tmadsra. A szvetsgesek normandiai partraszllsa mind a stratgiai tervezs, mind a felsorakoztatott erk szempontjbl kivteles haditett volt: 176 000 katona, 20 000 jrm s 10 600 replgp vett rszt az akciban. |
 |
A tervezs els szakaszban t lehetsges helyszn kerlt napirendre: Olaszorszg, Norvgia szaki partvidke, Dl-Grgorszg, a Dardanellk s Franciaorszg. A hadvezets vgl Franciaorszg mellett dnttt, azon bell is Calvados megye volt a partraszlls helyszneknt kijellve. Mivel semmit sem akartak a vletlene bzni, a szvetsgesek 1943 szilvesztern egy minitengeralattjrn kt feldertt kldtek a Calvados partra, akik fldmintkat vettek, s megvizsgltk a partszakaszt. |
A kldets sikerrel jrt, a partszakasz alkalmasnak grkezett a partraszllshoz. Mivel a brit s az amerikai hadsereg kzt rengeteg feszltsg halmozdott fel s egy nem egysges csapat komoly kockzatot jelentett volna az egybknt is hatalmas kihvst jelent hadmvelet sorn, gy Montgomery s Eisenhower kimondta, hogy a britek az Omaha-parttl keletre, az amerikaiak pedig az Omaha-parton s attl nyugatra, egszen a Utah-beach szakaszig fognak partot rni. A hadmvelet rsze volt a nmet erk flrevezetse, amellyel komoly stratgiai elnyt tudnak felhalmozni a szvetsgesek. |
 |
Eisenhower fellltotta a megfelel szervezetet, melynek feladata az ellensg dezinformlsa volt. A kitztt cl pedig az, hogy az okosan adagolt hamis jelentsekkel s jl elhelyezett jelzsekkel olyannyira sszezavarjk a Harmadik Birodalom hadseregnek vezetst, hogy azok fogalmat se alkothassanak a partraszlls tnyleges helyrl, illetve az akci valdi idztsrl. Kt rsze volt ennek a szervezetnek: North(szak), elynek feladata volt, hogy elhitessk a nmetekkel, hogy az invzi Norvgia partjainl fog megtrtnni, a msik rszleg |
pedig a South(dl) volt, amely a tervezs els szakaszban elvetett Pas-de-Calais-i partraszllsra utal nyomokat krelt s helyezett el. A szvetsgesek elterel hadmveletbe tartozott mg a nem ltez hadosztlyok, jrmvek "teremtse" is.
A nmetek bedltek a gondosan kivitelezett trkknek, a Hitler fel tovbbtott jelentsek egy norvg partoknl bekvetkez invzit vetitettek elre, gy a nmetek egyre nagyobb haderket irnytottak t dlrl, gy 1944 tavaszn mr 13 hadosztly llomsozott Norvgiban, amelyet a Kriegsmarine kzel 90 000 tengersze, s a Luftwaffe 60 000 katonja egsztett ki.
Az Operation Overlord pontos idztse mg mindig nem volt lezrt krds. A szvetsgesek mrciusra idztettk az akcit, de a vrhat idjrsn nem kedvezett az elkpzelseknek. Mivel Eisenhower a tervezett t hadosztly helyett hat hadosztlyt kvnt bevetni, gy a partraszlls napjaknt jnius els olyan napjt jelltk ki, amely megfelelnek bizonyult a hadmvelet kivitelezsre.
A szvetsges hadtest partraszllsnak rszleges forgatknyve keserves vitk rn s hosszas egyeztetsek sorn szletett meg. Az invzi teljes menett tartalmaz dokumentum vastagabb volt, mint egy telefonknyv, s percre lebonyoltva tartalmazta a vgrehajtand feladatokat. Mivel a nmet erdtmnyek komoly fenyegetst kpviseltek, a partraszllst szleskr tzrsgi s lgitmogatssal ksztettk el. A tervek szerint a tzrsg pontosan jflkor lp akciba, ezzel egy idben a RAF ngymotoros bombzi is tmadst inditanak: sszesen 1333 replgp, a britek rendelkezsre ll bombzer java szll fel. Az jszakai bombzk tmadst kveten, a hajnal bekszntvel az USAAF 8. lgi hadserege veszi t a staftt s a partraszllsra kiszemelt szakaszon heves lgitmadst indt a nmet vdelmi vonalak ellen. Az Omaha-parti invzi elsdleges vzi tmogatst kt csatahaj, a Texas s az Arkansas vgzi. A gyalogsgot sszesen 64 talaktot DD Sherman harckocsi s hromtucat 105 millimteres njr tarack segti majd. Az els hullm 06.31-kor r partot.
A gyalogsg partraszllst elkszt tzrsgi tmads els hullmt a flotta hadihaji indtottk. Az els lvsnek 5.50-kor kellett volna eldrdlnie, m a nmetek hamar bekszntek, gy 5.35-kor mr javban repkedtek a lvedkek a part s a flotta kzt. Br a tzrsg pontos volt s intenzv, a jl kiptett parti bunkerekben s tegekben nem tett nagy krt.
A parti tegeket tmad szvetsges bombzk s az ket ksr vadsz, illetve csatareplk kzvetlenl virradat utn rkeztek. A D-nap hajnaln kzel 3500 nehzbombz, 1600-nl is tbb kzepes bombz, illetve 5400 vadszgp tartzkodott a normandiai partok feletti lgtrben.
A gyalogsgi tmads els hullmt a harckocsiknak kellett a partrl fedezni. Ezeket a ktlt tankokat a parttl 5 kilomterre kellett a tengerre bocsjtani. A nehz jrmvek az ers hullmzsban elsllyedtek, vagy tlsgosan elsodrdtak a parttl, gy nem tudtk felvenni a harcot a parti vdelemmel. |
 |
Az Omaha-parton mr talajt fogtak a pnclosok, mikzben a Utah-parton tmadst indt amerikai egysgen bell egyre inkbb elharapzott a fejetlensg. A partkzeli ramltok elsodortk a hajkat, a hullmzs lehetetlenn tette a pontos kormnyzst, a fst fst pedig minimlisra cskkentette a lttvolsgot. A nagy sietsgben s a rossz ltsi viszonyok miatt irnyt tvesztett a Beek hadnagy s Gauthier hadnagy ltal vezetett flottilla s az eredetileg meghatrozott terlettl fl kilomterre dlre navigltk a hajkat. |
Az els egysg, amely partot rt, az amerikai 4. gyalogoshadosztly 8. ezrednek 2. zszlaljnak az E szzada volt, az els csnak pedig, ami megfeneklett a homokon, a Roosevelt tbornokot is a fedlzetn tud egysg volt. A csoprtnak szerencsje volt, a clterlettl mintegy egy kilomteres tvolsgra rtek partot, ahol nagyon alacsony volt a nmet vdelem tzrsgi aktivitsa. Az els hullm 6.40-kor jutott ki a Utah-partra. A rohamcsapat katoni fedezkbe vonultak, majd meglepetten tapasztaltk, hogy a partszakasz egyltaln nem hasonlt a clterletre, gy a tisztek improvizcira knyszerltek. A gyalogsg a dnk fel trt, egymst fedezve msztak fel a vdgtra, az ellensges gyalogsg harcllspontjai fel. Ekzben Roosevelt tbornok s segti egy bombatlcsrbe hzdva eldntttk, hogy ezen a partszakaszon fogjk folytatni a hadmveletet, nem pedig a tervekben megszabotton, hiszen jval kisebb volt az ellenlls. A rohamosztagosok ekkor mr a vdgtakon harcoltak az ellensggel, s prbltk elfoglalni a harcllspontokat, hogy utat nyissanak bajtrsaik szmra.
Amg a Utah-parton lvknek szerencsjk volt, az Omaha-parton harcolk a poklok poklt ltk t. Az Omaha-part knnyen vdhet volt, ktoldalt sziklk veztk, gy oldalrl is lhettk a tmadkat. A tervek szerint a rohamosztagosok sikeres bevetst a B-17-esek bombzsa s a tzrsgi tmadsa tette lehetv, s a gyalogsg mr egy komoly ellenllsra kptelen vdk ltal tartott, romm ltt parton trt volna elre, m ez a terv meghisult, mivel a tzrsg s a lgier nem vgzett pontos munkt, a tltetek nagy rsze a vdelmi vonalak mg csapdott be. A parton risi volt a mszrls. A katonk mg ki sem tudtak szllni a csnakokbl, mr szitv lttk ket. Voltak akik a vzben prbltak elrejutni, m az 50-60 kilgrammos felszerels lehzta ket, gy legtbb esetben a rohamosztagosok megfulladtak. Charles Canham ezredes s Norman Cota dandrtbornok ltta, hogy gy nem tudnak elrejutni, gy kezkbe vettk az irnytst. Cota dandrtbornok megszervezte s vezette az elretr egysgeket, majd a partrl kimentett gppuskk teleptst irnytotta. Ezutn sszeszedte embereivel a bangalore-torpedkat s berobbantotta a vdzrat. A kvetkez hullmok katoni kzl mr jval tbben rtek partot. Fl nyolckor mr jelents ltszm szvetsges er sszpontosult az Omaha-parton, s a Cota dandrtbornok vezette egysg nelldoz, btor akcinak eredmnyekppen keskeny t nylt a nmet erdk fel. Az amerikai rohamosztagosok kromkodva s nekikeseredetten, rettegve s remegve, de kiugrltak a fedezkekbl, tvgtak az akadlyokon, s megrohamoztk a bunkereket. |
 |
Az 1944. jnius 6-n vgrehajtott partraszlls, minden idk legnagyobb s legambcizusabb hadmvelete elrte cljt: az AEF hadserege ttrte az vekig ptett, bevehetlennek tartott Atlanti-falat, s a szvetsgesek Eurpa fldjre lptek. Az Operation Overlord vgrehajtsa sorn a Szvetsges Egyestett Hader mintegy 90 kilomter szles frontot nyitott a La Manche-csatorna partjnl s csapatai 2-10 kilomtert nyomultak elre. Huszonngy ra leforgsa alatt kzel 175 000 amerikai, brit, kanadai s ms |
ncihoz tartoz katona szllt partra, akik a rkvetkez hnapok sorn felszabadtottk Nyugat-Eurpt a Harmadik Birodalom zsarnoksga all. A msodik front megnyitsa lehetv tette a vilghbor befejezst, de szrny ldozatokat kvnt: 1944. jnius 6-n 4900 szvetsges katona esett el a normandiai partoknl. | |