endur4nce.Ry4n>Clan Weboldala`
Szmll
Induls: 2006-04-22
 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ajnlott oldalak
 
Hres Emberek
 
Nvnap
 
 
 
 
 

bl-hbor

A FLD BARTAI A HBOR ELLENFELEI
 

    A Fld Bartai hatrozottan eltli az Irak elleni hbors kszldst, s aggdva szemlli a fegyveres konfliktus lehetsges humanitrius s krnyezetvdelmi hatsait. Ezen eshetsgek fnyben a Fld Bartai meggyzdse, hogy a hbor tmogatinak nem sikerlt megfelelen igazolni a katonai lps szksgessgt. Az emberi jogok, a krnyezetvdelem s a fenntarthat trsadalom gye mellett a Fld Bartai elktelezett a nemzetkzi egyezmnyek, a diplomcia s a trgyalsos megolds irnt. A jelenlegi helyzetben propaglt megelz katonai csaps azonban szges ellenttben ll e clkitzsekkel, st fennll a veszlye annak, hogy a terrorizmus s az erszak rdgi krbe kerlve magt a fenntarthat fejldst is veszlybe sodorja, nemcsak a Kzel-Keleten, hanem a vilg ms terletein is. gy tnik, a hbor kivlt oka valjban nem ms, mint az Egyeslt llamok s Nagy Britannia azon trekvse, hogy megkaparintsa a rgi olajkszlett. A Fld Bartai szerint az iparosodott orszgoknak mindent meg kell tennik a tiszta s fenntarthat energiaforrsok meghonostsa rdekben. Amennyiben az olajlelhelyeket vgl katonai ervel szerzik meg, az knnyen krnyezeti igazsgtalansgot illetve egy olyan helyzetet eredmnyezhet, amelyben a forrsok nhny gazdag s pazarl orszg kezben sszpontosulnak. gy nvekedne a fosszilis tzelanyagok fogyasztsa, ami trvnyszeren az veghzhats gzok kibocstsnak nvekedsvel jrna; ennek slyos kvetkezmnyei pedig a kevsb fejlett orszgokban reztetnk hatsukat.
    A Fld Bartai hborellenes llsfoglalsa semmi esetre sem jelenti az iraki elnyom rezsim tmogatst.
 

    Fld Bartai Anglia-Wales-szak-roszg (FoE EWNI) httrtanulmnya az Irak elleni hbor krnyezetre gyakorolt hatsrl, valamint az olaj s a hbor kapcsolatrl:

    OLAJ S GHAJLAT

    Az Egyeslt llamok s Nagy Britannia hborra kszl Irak ellen. A kszbn ll akci clja a mr ltez iraki fegyverkszletek elpuszttsa, illetve annak megakadlyozsa, hogy Szaddam Husszein tovbbi "tmegpusztt fegyvereket" lltson el. Szmos elemz egybehangz vlemnye szerint azonban az Egyeslt llamok valdi clja, hogy sajt ellenrzse al vonja az iraki olajmezket. Az esemnyek alakulst alapveten meghatrozza majd az iraki olaj sorsa: kihez kerl, ki hz belle hasznot. Mindez a kolaj vilgpiaci rban is tkrzdni fog, gy abban is, hogy folytatdik-e a nagymrtk kolaj-fogyaszts, vagy ehelyett a beruhzk figyelme az ghajlatot kml, energiatakarkos, s megjul energiaforrsokra pl technolgik fel fordul.

    A krnyezeti szempontbl rendkvl rtalmas veghzhats gzok kibocstsnak elsdleges oka a fosszilis tzelanyagok elgetse.

    Irak rendelkezik a vilg msodik legnagyobb bizonytott kolajtartalkval, amely krlbell 112 millird hordnyi olajat jelent. Ehhez tovbbi 220 millird hord valsznsthet, vagy lehetsges lelhelyekbl szrmaz olaj jrul, de nem szabad elfelejtkeznnk a hatalmas, feltratlan iraki olajmezkrl sem. (az USA Energiainformcis Hivatala:
    Rvid elemzs Irakrl
    [1]). Mindez a vilg teljes kolajkszletnek 10%-a. Az iraki olaj kitermelse az egyik legolcsbb a vilgon, mindssze $1 hordnknt (az USA-ban, illetve szak Koreban $4, Szad-Arbiban pedig $2,5); msik elnye, hogy kntartalma is csbtan alacsony.

    A jelenlegi kitermels mrtke igen alacsony. Irak infrastruktrjnak j rsze romokban hever; a tlszivattyzs, az elvizeseds, vagy az rvz miatt szmos kt hasznlhatatlan; a legtbb csvezetk s berendezs llapota meglehetsen lehangol. Szakrtk szerint vi 1 millird hord kitermelse tekinthet "fenntarthatnak", ami a jelenlegi kitermels mindssze 25%-os nvelst jelenten.

    Ezzel szemben Irak terletn 417 j kt megnyitst tervezik. Bizony jl jnne ez valakinek. Amennyiben Szaddam Husszein hatalmon marad, az olaj nagy rsze orosz, knai, iraki s romn vllalatok kezbe kerl. Egyes kommenttorok gy vlik, hogy 20 millird dollros beruhzssal t ven bell vente akr 2,5-3 millird hords kitermelst is el lehetne rni. St, ez mg tovbb is nvekedhet, hiszen Irak 70 bizonytottan ltez olajmezjbl 55 mg mindig feltratlan.

    Colin Powell amerikai klgyminiszter szerint Irak megtmadsa esetn "az iraki olaj felett az iraki np rendelkezne". m arrl, hogy kihez folyik az olaj kitermelsbl szrmaz bevtel, s hogy a kitermelt kolajat hova szlltjk, a klgyminiszter nem beszlt [2].

    Az ENSZ szankcik ellenre a kzelmltban Irak, kolaj-kitermelsnek fejlesztse rdekben, szmos szerzdst kttt, melyekben elssorban francia s orosz vllalatok voltak rdekeltek. Ezek kzl a jelentsebbek a TotalFinaElf; az orosz Lukoil, a Zarubezneft s a Masinoimport; a Knai llami Olajipari Vllalat s az Eni. Szaddam Husszein hatalmnak
megdntsvel mindez meghisulna.

    Sem amerikai, sem brit olajcgek (a Shell kivtelvel) nem ktttek ilyen szerzdseket Irakkal. 1998-ban Kenneth Derr a Chevron vezrigazgatja mg az iraki olajpiac meghdtsra lelkestett (Paul J (2002) Irak: kzdelem az olajrt [3]). Nem vletlen teht, hogy Franciaorszg s Oroszorszg aggodalommal szemlli, amint az amerikaiak az iraki ellenllkkal folytatott trgyalsokon a megkttt szerzdseket sutba vgva prblnak elnyket kicsikarni az amerikai olajcgek szmra. John Browne, a BP-Amoco vezrigazgatja attl tart, hogy az Egyeslt llamok a hbor befejeztvel teljesen kimerti az iraki kolajforrsokat [4].

    A Deutsche Bank egy kzelmltban napvilgot ltott jelentse szerint (A bagdadi bazr: olajkincs Irakban 2002. okt. 21. [5]) slyos rdekellentt alakulhat ki az ENSZ Biztonsgi Tancsnak lland tagjai kztt az iraki hbor gazdasgi vonatkozsainak krdsben. Az iraki rezsim levltsa az angol s amerikai olajcgek rdekeit szolgln, mg az orosz, francia s knai vllalatok inkbb a bks rendezs hvei.

    Mivel az amerikai gazdasg krosan olajfgg, rthet, hogy az amerikai nemzeti rdek szempontjbl hsbavg krdsrl van sz. Az iparosodott orszgok napi kolajfogyasztsa elri az 50 milli hordt, az USA fogyasztsa ennek mintegy 40%-t teszi ki (az USA Energiainformcis Hivatala [6]).
    Az USA Energiainformcis Hivatalnak becslse szerint 2020-ra a vilg kolajkereslete a gazdasgi nvekedstl fggen vrhatan 37-90%-kal emelkedik. Az Egyeslt llamoknak ugyanezen idszak alatt vi 3,25 millird hordnyi kolajra lesz szksge (Az Egyeslt llamok elnke (2001): Nemzeti Energiapolitika: az Orszgos Energiapolitikai Csoport jelentse: [7]). 1985 s 2000 kztt a hazai kitermels cskkensnek s a fogyaszts emelkedsnek ksznheten az Egyeslt llamok nett kolajimportja megduplzdott. Az Egyeslt llamokban felhasznlt kolajnak ma tbb mint fele importbl szrmazik, de 2020-ra ez az arny elrheti a 2/3-ot.
    Amennyiben az Egyeslt llamoknak sikerl ellenrzse al vonni a 417 j iraki olajkutat, vagy legalbbis azok tbbsgt, a teljes iraki kitermelssel kiegszlt kolajkszlet bsgesen kielgtenk az emelked amerikai szksgleteket.

    Kt httel megvlasztsa utn George Bush amerikai elnk felkrte Dick Cheney alelnkt, hogy dolgozza t az Egyeslt llamok energiapolitikjt. Dick Cheneynek, a jelenlegi kormny szmos tagjval --Condolezza Rice
nemzetbiztonsgi tancsadval, illetve a kabinet kt msik tagjval-- egytt komoly kolaj- s gzipari ktdsei vannak. Nem meglep teht, hogy 2001. mjusban az alelnk jelentsben a kvetkez vgkvetkeztetst olvassuk:
    "az energiabiztonsgot az Egyeslt llamok kereskedelem- s klpolitikjnak legfbb clkitzsv kell tenni." [8].
    A jelents kszti tfog stratgit dolgoztak ki az USA energiabiztonsgnak nvelsre, ezenkvl rszletes javaslatokat fogalmaztak meg csaknem valamennyi olajtermel rgi szmra. Az elrejelzsek szerint 2020-ra a vilg kolajtermelsnek fele-2/3-a a Kzel-Keletrl szrmazik. Ez utbbi a jvben is "kulcsszerepet jtszik az Egyeslt llamok rdekeinek rvnyestsben", tovbbra is olyan terlet marad, amelyet "az amerikai nemzetkzi energiapolitika megklnbztetett figyelme vez."

    2001-ben Tony Blair is elrendelte orszga energiapolitikjnak jragondolst. Az intzkeds nyomn szletett dokumentumbl megtudjuk, hogy "az Egyeslt Kirlysg a jvben knytelen lesz megnvelni a klfldrl behozott kolaj s fldgz mennyisgt", illetve, hogy "mivel a brit gazdasg egyre inkbb ki lesz szolgltatva az eurpai s ms klfldi piacok vltozsainak, az energiaszksglet s a klpolitika integrcijra van szksg". 2003. janurjban a brit nagykvetsgek magas rang tisztviselinek adott tjkoztatjn Jack Straw brit klgyminiszter megnevezte Nagy Britannia klpolitikjnak 7 stratgiai clkitzst, melyek kztt a "brit s klfldi energiaszksgletek biztostsa" a hatodik helyen szerepelt [9].

    Durva leegyszersts lenne azt mondani, hogy a kszl msodik bl-hbor "kizrlag az olajrl szl", hiszen szmos bel- s klpolitikai szempont is szerepet jtszik benne. Az mindenesetre vilgos, hogy az olajlelhelyek biztostsa, s az energiabiztonsg az amerikai klpolitika f mozgatrugi. Az amerikai gazdasg kros olajfgse eltorztja a kormny klpolitikjt, minek ksznheten az Egyeslt llamok kptelen higgadtan kezelni a Venezuelban, vagy a Szad-Arbiban felmerl problmkat, ezzel pedig nemcsak bolygnk ghajlatt, hanem a globlis biztonsgot s bkt is veszlyezteti.

    Soha nem volt ennyire get, hogy az Egyeslt llamok s az egsz vilg vget vessen a fosszilis tzelanyagok uralmnak. Bush elnk slyos politikai hibt kvetett el, amikor j energiapolitikt dolgozott ki, majd, mint a csukott szemmel vezet sofr --padlgzzal s lenygz magabiztossgot mutatva-- rossz irnyba indult el. Ennek vrhat kvetkezmnyei: egy msodik bl-hbor, nemzetkzi vlsg, egyszval teljes kosz.

    AZ IRAKI HBOR KRNYEZETRE GYAKOROLT HATSA

    Eddig keveset hallottunk az esetleges Irak elleni tmads krnyezetre s trsadalomra gyakorolt hatsairl. Mieltt azonban a hbort megindt vgs dnts megszletne, rdemes rviden kitrnnk annak potencilis krnyezeti, trsadalmi, s a civil lakossgot rint kvetkezmnyeinek gyakorlati s morlis aspektusaira. Sem a brit, sem az amerikai kormny nem tett nyilvnos erfesztst a kockzatok felmrsre, illetve nem adott kell magyarzatot arra, hogy a tmads pozitv hatsai mellett mirt trplnek el annak negatv kvetkezmnyei.

    Termszetesen egy hbor esemnyeit lehetetlen elre megjsolni. Senki nem tudja bizonyosan, hogy hossz, vagy rvid lesz, hogy az amerikaiak knnyen, vagy csak nagy vrldozat rn rik el katonai cljaikat. A kockzatok felmrse ppen ezrt nem knny feladat, s mg a legjobb esetben is csupn fogdzpontul szolglhat. Ajnlatos azonban visszatekinteni az 1991-es bl-hborra, s megvizsglni a konfliktus sorn keletkezett krokat.

    Elszr is, az ipari s katonai ltestmnyek (pldul hadi zemek, kolaj-finomtk) bombzsa slyos vegyianyag-szennyezshez vezet. Az ENSZ Krnyezetvdelmi Programjnak jelentse szerint a koszovi-hbor sorn a katonai akcik ltalnossgban vve nem vezettek "kolgiai katasztrfhoz", m a terlet egyes pontjain "a lgi tmadsok nyomn felszabadul a veszlyes vegyi anyagok az emberi letet s a vzi lvilgot komolyan veszlyeztet krnyezetszennyezst okoztak" [10].

    A brit kormny megnevezett ngy olyan helysznt, ahol meggyzdse szerint Irak vegyi s biolgiai anyagokat llt el. Felttelezhet, hogy ezek lesznek a bombatmadsok els clpontjai.

    Az 1991-es bl-hbor a kuvaiti olajipar csaknem teljes pusztulst okozta. Az iraki csapatok tbb mint 700 olajkutat megsemmistettek, 60 milli hord olaj kintsre kerlt. Nem csoda, hogy a talaj mg 1998-ban is igen ersen szennyezett volt [11]. Irak desvzkszletnek 40%-a a mai napig szennyezett. Tovbbi 10 milli hordnyi olaj a Vrs-tengerbe kerlt, ami gyakorlatilag elpuszttotta a partvidk mintegy 1500 km-es szakaszt. Az ezt kvet tiszttsi munklatok 700 milli dollrt emsztettek fel.

    Az olajkutak 9 hnapig gtek, ezalatt a leveg tlaghmrsklete, a napsugrzst gtl lland fst miatt, 10 C-kal cskkent. A krnyezetet rt krt 40 milli dollrra becslik. A slyos lgszennyezs okozta elhallozsok szmt 1000-re becslik [12]. Mivel Irak rendelkezik a vilg msodik legnagyobb olajkszletvel, egy jabb bl-hbor esetn az olajltestmnyek megsemmistse belthatatlan krnyezeti krosodst eredmnyezhet.

    Az 1991-es hbor msik kros kvetkezmnye a kuvaiti szennyvztisztt telepek lebombzsa volt, minek kvetkeztben tbb mint 50 000 m³ tiszttatlan szennyvz mltt a Kuvaiti-blbe [13].

    Msodszor, az Irak ellen bevetend fegyverek nmelyike ersen krnyezetszennyez hats. Ebbl a szempontbl leginkbb az elszegnytett urnt tartalmaz lvedkektl kell tartanunk.

    Az elszegnytett urnt rendkvl nagy srsg, s olyan lvedkekben hasznlatos, amelyek akr pnclzaton, akr megerstett bunkerek, vagy hasonl clpontok faln is kpesek behatolni. A lvedk felrobbanst kveten szilnkokra hullik, a keletkez fsttel pedig urnoxid kerl a levegbe. Egyes becslsek szerint az els bl-hborban a szvetsges csapatok 290-800 tonna legyengtett urnt vetettek be [14].

    A szennyezs okozta krok enyhtse sorn a szennyezett talajt el kell tvoltani, majd radioaktv hulladkknt kell kezelni. Az esetleges iraki-hborban tbb ezer hektr fldterlet rhet szennyezds. Mr 200 hektrnyi ltr megtiszttsais 4-5 millird dollrba kerl az US-ban.

    A brit Atomenergia Hivatal titkos, m ksbb kiszivrogtatott "fenyeget dokumentuma" szerint csupn 50 tonna legyengtett urnium belgzse tovbbi flmilli rkos megbetegedst okozhat a kuvaiti- hbort kvet vtizedekben (a szmtsok alapjul a Nemzetkzi Radiolgiai Vdelmi Bizottsg kockzatelemzse szolglt). Kztudott, hogy a elszegnytett urn belgzse vesebntalmakat, td- s csontrkot, lgzszervi megbetegedst, kzponti idegrendszeri rendellenessget, a kromoszmk krosodst s klnbz szletsi rendellenessgeket okoz [15].

    Harmadszor, egy jabb hbor veszlyeztetn a rgi biolgiai sokflesgt. A trsg biolgiai sokflesgrl kevs adatunk van. Keveset tudunk az itt l hal-, ktlt- s hllfajokrl, ugyanis 1979 ta nem kszlt ilyen jelleg felmrs. Irak vizes lhelyei ellenben vilgszerte ismertek gazdag vzi vilgukrl, klnsen a vzimadarakrl. Ezek kzl 33 terlet szerepel azon az 1993-ban kszlt ideiglenes listn, amely a Kzel-Kelet nemzetkzileg elismert vzi lhelyeit sorolja fel. Legalbb 8 Irakban tallhat emls- s madrfaj szerepel az IUCN fenyegetett llatfajokat szmba vev, gynevezett vrs listjn, ezenkvl a terlet fontos gylekez s ttelel helyknt szolgl tbb mint 60 vzi- s 9 ragadozmadr-faj szmra. Kulturlis jelentsge is risi, hiszen a Ma'dan mcsri arab trzs tagjai immr 5000 ve laknak itt [16].

    Ms fajok is slyos veszlybe kerlhetnek. A Globlis Krnyezeti Alap (Global Environment Facility) szerint a Perzsa-bl s az Omni-bl trsge, az itt tallhat sekly s meleg vznek ksznheten "a tengeri tekns egyik legfontosabb lhelye..., amely egyben dnt szerepet jtszik az Indiai s a Csendes-cen szak-nyugati vidkn l tengeri tekns populcik fenntartsban". A vilg ht tengeri teknsfaja kzl t ezen a terleten shonos; mind az t veszlyeztetett fajnak minsl.

    Az 1991-es bl-hborban az g olaj mellktermkeknt olyan anyagok kerltek a vz felszni rtegeibe, melyek mrgez hatssal voltak a planktonra s a tengeri l szervezetek lrvallomnyra [17]. A tengervz hmrsklete cskkent, ennek vgzetes hatsait a World Conservation Monitoring Centre lltsa szerint leginkbb a madarak s a tengeri llatok (vidra, tengeri tehn) reztk. A hbor utni idszak klnsen megviselte a frszes garnlark lelhelyeit. 1991 s 92 kztt a Szad-Arbiai vizekben tallhat garnlark biomasszja a hbor eltti rtk kevesebb, mint tizedre esett vissza, a teljes tengeri biomassza pedig mintegy negyedre zsugorodott. A kifogott garnlark mennyisge a Bahraini vizeken 50%-kal esett vissza [18].

    Termszetesen a hbor lvilgra gyakorolt hatsnak vizsglatakor nem hagyhatjuk sz nlkl a lehet legrosszabb eshetsget: a vrhat civil ldozatok, sebesltek, eltntek s gyszolk tmegeit. A krnyezetvd szmra az emberi kzssgek felszmolsa, a npessg kiteleptse legalbb olyan fontos, mint a hbor trkeny koszisztmra gyakorolt kros hatsai.

    A msodik vilghbor ta kitrt fegyveres konfliktusok hallos ldozatainak tbb mint 80%-a civil volt. A napjainkban dl hbork miatt ma krlbell 18 milli meneklt van vilgon, tovbbi 24 millit pedig sajt orszgn bell knyszertettek lakhelye elhagysra. Az ENSZ Humanitrius gyeket Koordinl Hivatala szerint utbbiak 80%-a n s gyermek. A hbor a csaldok felbomlshoz, az oktats sszeomlshoz, valamint a civil lakossg helyzetnek pszicholgiai s szocilis elviselhetetlensghez vezet.

    Az 1991-es bl-hbor, a gazdasgi szankcik, valamint Szaddam Husszein elnyomsa kvetkeztben Irakban ma hozzvetleg 5 milli menekltrl, s tovbbi 1 milli lakhelye elhagysra knyszertett szemlyrl (kurdok, Ma'had mocsri arabok) tudunk [19].

    Szrazfldi invzi esetn a polgri ldozatok szmt 30 s 40 000 kzttire becslik. A legveszlyeztetettebb npcsoport a kurd s a sita.

    A FENNTARTHATSG ELUTASTSNAK RDGI KRE

    Szmos elemz tart attl, hogy az Irak elleni katonai beavatkozs tovbbi veszlyforrsokat teremt: megbontja a rgi egyenslyt, precedenst teremt az egyoldal beavatkozsra, s teret enged a bosszvgytl fttt erszaknak. Az egyik elkpzels szerint Irak jbl megtmadja Izraelt (mint az els bl-hbor idejn), Izrael pedig vlaszlpseket tesz (legrosszabb esetben atombombt vet be). Ami a hbor utni rendezst illeti, Irak knnyen hrom rszre szakadhat: egy shia, egy szunnita s egy kurd fennhatsg alatt lv terletre [20]. Trkorszg mr korbban kifejezte, katonai lpshez folyamodik, amennyiben szak-Irakban kikiltjk a fggetlen kurd llamot. Irn hasonlkppen szvesen fogadn, ha vget vethetne irni szunnita ellenzki mozgalom iraki tmogatsnak. Jordnia szintn kifejezsre juttatta, hogy nem riad vissza fegyveres er alkalmazstl, amennyiben nagyszm iraki meneklt kvnna tkelni a hatron [21].

    A konfliktus elmlylsnek s kiszlesedsnek veszlye igenis relis ebben az llig felfegyverzett rgiban. A Fld Bartai kampnyt indtott a nemzetkzi jog, az emberi jogok, s a krnyezet tiszteletben tartsa, valamint a fenntarthat fejlds rdekben. Bolygnk jvje a nemzetkzi jog elfogadsn s tiszteletben tartsn mlik. Az Egyeslt llamok rszrl tapasztalt egyoldalsg ezzel teljesen ellenttes irnyba mutat, mely knnyen ms orszgok szmra is precedens rtk lehet. Az Irak elleni hbor j lendletet adhat a fundamentalista s terrorista szervezetek anyagi s ltszmbli nvekedshez, a bossz s az erszak rdgi krbe tasztva az egsz vilgot. Ilyen krlmnyek kztt a fenntarthat fejldsnek a szegnysg elleni kzdelemben, a gyermekkori elhallozsok cskkentsben , az olajfggsg megszntetsben s a vzhiny enyhtsben jtszott szerepe szksgszeren csorbt szenved.

    VGKVETKEZTETS

    Nem tudjuk pontosan megmondani, hogy az Irak elleni esetleges katonai fellpsnek milyen hatsai lesznek a termszetes krnyezetre, vagy az itt l emberekre. Vlemnynk szerint azonban a konfliktus kvetkezmnyei
vrhatan igen slyosak lesznek. Nem arra a krdsre igyekeztnk vlaszt adni, hogy jogos-e Irak megtmadsa. Az igazsgos hbor egyrtelm ismrve, hogy tbb pozitv hatsa van, mint negatv. Ezrt, mivel demokrciban
lnk, jogunk van, hogy kveteljk: vlasztott vezetink mrlegeljk a hbor kockzatait s kros kvetkezmnyeit, hozzk nyilvnossgra a rendelkezskre ll bizonytkokat, s tegyk vilgoss, mirt kell vllalnunk a hbor kockzatt.

    A fentiekben felsorolt bizonytkok alapjn a Fld Bartai vlemnye szerint az Irak elleni hbor nem megalapozott. Az amerikai a brit vagy a hbort tmogat tbbi kormny vajon eddig mirt nem reaglt ezekre az egyrtelm bizonytkokra?

 
Legyen ez a kezdlapod!
 
Id
 
Konfliktusok
 
Minden ami CoD
 
New Chat

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.